Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Asus ROG Phone 5S
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ROG Phone 5S
View Offer -
ROG Phone 5S
View Offer -
ROG Phone 5S
View Offer
Asus Rog Phone 5s 12GB RAM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Asus |
| Model | ROG Phone 5s 12GB RAM |
| Status | Available |
| Release Date | 2021, September |
| BODY | |
| Dimensions | 172.8 x 77.3 x 9.9 mm (6.80 x 3.04 x 0.39 in) |
| Weight | 238 g (8.40 oz) |
| Colors | Phantom Black, Storm White |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | RGB light panel (on the back) Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 – Version A HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 / 1700 – Version B, Version C |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 – Version 1 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 41, 42, 48, 66, 71 – Version 2, Version 4 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 – Version 3 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA – Version 1 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA – Version 2 2, 3, 5, 7, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA – Version 4 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 1400/150 Mbps, 5G 4 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73″, 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 11mm, 125? (ultrawide) 5 MP, f/2.0, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
| Front | 24 MP, f/2.5, 27mm (wide), 0.9µm Panorama, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11, ROG UI |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 65W, 70% in 30 min, 100% in 52 min (advertised) Power Delivery 3.0 Quick Charge 5 |
| WirelessCharging | Reverse charging 10W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck with DTS:X stereo speakers (2 dedicated amplifiers) 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| USB | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), accessory connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









