Trending
- Defender F1-10000 Prefilled Vape Kit Review at £7.99: A Powerful, Convenient, and Long-Lasting Vaping Experience
- Got a Burnt Taste from Your Vape? Here’s Why and How to Fix It
- Korean tobacco company KT&G launched a cigar-flavored cartridge product called Miix Cigar Collection and it is now available in all convenience stores across the country.
- Casminton CRS01 Pro: Why This Dog Training Remote Packs a 32-bit ARM® Cortex™-M4 Processor
- What to Do When There is Insufficient Memory: A Guide to Freeing Up Space
- The Key Specs of OPPO Pad Mini have been Revealed
- iPhone 18 Pro launches in three colors: price remains unchanged
- REDMI K Pad 2 configuration announced: Kirin 9500 + 8.8-inch 165Hz high refresh rate screen
Asus Zenfone 11 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Asus Zenfone 11 Ultra
View Offer
Asus Zenfone 11 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Asus |
| Model | Zenfone 11 Ultra |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, February |
| BODY | |
| Dimensions | 148 x 68.5 x 8.9 mm |
| Weight | 169 g |
| Colors | Obsidian Black, Horizon Silver |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.0 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 446 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Protection |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, gimbal OIS 12 MP, f/2.2, 14mm, 113° (ultrawide), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
| Front | 32 MP |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 5×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








