Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Samsung Galaxy Z Flip 4
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Galaxy Z Flip 4
View Offer -
Galaxy Z Flip 4
View Offer
Samsung Galaxy Z Flip 4 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Flip 4 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, June |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 167.3 x 73.6 x 7.2 mm Folded: 87.4 x 73.6 x 17.3 mm |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Colors | Mirror Black, Mirror Purple, Mirror Gold |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM, eSIM |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 120Hz capacitive touchscreen, 16M colors Cover display: Super AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2640 pixels / Cover display:, 112 x 300 pixels |
| Multi touch | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A; 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 12 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123? (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 8k, 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Front | 12 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 3273 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 45W |
| WirelessCharging | Wireless charging 9W |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









