Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Xiaomi mi Pad 6 Pro
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Xiaomi mi Pad 6 Pro
View Offer -
Xiaomi mi Pad 6 Pro
View Offer -
Xiaomi mi Pad 6 Pro
View Offer
Xiaomi Pad 6 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad 6 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2022, September |
| BODY | |
| Dimensions | 254.7 x 166.3 x 6.9 mm (10.03 x 6.55 x 0.27 in) |
| Weight | 515 g (1.14 lb) |
| Colors | Ceramic Gray, Ceramic White, and Ceramic Black |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) Keyboard support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR10, Dolby Vision |
| Resolutions | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 274 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Wide color gamut True-tone |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 19, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | 1, 3, 28, 41, 77, 78 Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, 1/2.5″, 0.7µm, PDAF – 5G model 13 MP, f/2.0, AF – Wi-Fi model |
| Features | Panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8600 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 67W Quick Charge 4 Power Delivery 3.0 |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (5G model only) |
| USB | USB Type-C |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









