Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
Realme Pad X
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme Pad X Tablet PC
View Offer
Realme Pad X Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Pad X |
| Status | Available |
| Release Date | 2022, June |
| BODY | |
| Dimensions | 7.1 mm thickness |
| Weight | 499 g (1.10 lb) |
| Colors | Gray, Blue, Green |
| Body Material | – |
| SIMs | No |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 10.6 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ) |
| Resolutions | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 271 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | N/A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | Panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, 105? (ultrawide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12, Realme UI 3.0 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8340 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 33W Reverse charging USB Power Delivery |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









