Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
OnePlus Nord Watch
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Nord Watch
View Offer -
OnePlus Nord Watch
View Offer
OnePlus Nord Watch Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Nord Watch |
| Status | Comming Soon |
| Release date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 46.4 x 46.4 x 10.9 mm |
| Weight | 45 g (1.59 oz) |
| Colors | Midnight Black, Moonlight Silver, Cobalt |
| Body Material | Glass front, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water/Dust | 5ATM water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 1.78 inches |
| Type | AMOLED, 500 nits (peak) |
| Resolutions | 368 x 448 pixels |
| PPI | 326 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | Proprietary OS |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| RAM | 1GB |
| Internal | 32GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 400 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Charging | Standrad Charger |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 SMS(threaded view), Email, IM |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | No |
| Wi Fi | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









