Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Shop
- Accessories
- Apple Watch SE 2023
Apple Watch SE 2023
Offers
-
Apple Watch SE 2023
View Offer
Apple Watch SE 2023 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | Watch SE 2023 |
| Status | Comming soon |
| Release date | 2023, September |
| BODY | |
| Dimensions | 44 x 38 x 10.7 mm |
| Weight | 33 g (1.16 oz) |
| Colors | Midnight, Starlight, Silver |
| Body Material | Glass front, plastic/sapphire crystal back, aluminum frame |
| SIMs | e.g |
| Water/Dust | 50m water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 1.79 inches |
| Type | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 448 x 368 pixels |
| PPI | 326 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Ion-X strengthened glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | – |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | – |
| Front | – |
| HARDWARE | |
| YOU | watchOS 9.5 |
| Chipset | Apple S9 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| RAM | 1GB |
| Internal | 32GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | 309 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Wireless charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate (2nd gen), barometer, always-on altimeter, compass Natural language commands and dictation (talking mode) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| USB | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| NFC | Yes |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









