Trending
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
- PMI launches the highest concentration nicotine pouch in Zyn history: 16.5mg version available in the UK market
- VERTU has launched the folding phone ALPHAFOLD: Described as “the executive phone of the AI era”, it is priced at 39,800 yuan and above.
- The Benchmark Scores of Motorola Edge 70 Pro+ Smartphone have been Revealed: MediaTek Dimensity 8500 chip + 12GB RAM
- Huawei Pura series mysterious new model: 6.4-inch wide-screen straight-panel device
- Redmi K100 Specifications Leaked: The most powerful Redmi king has arrived – two swords, large and small, strike simultaneously
- Xiaomi Bluetooth Speaker C is now available: 3D dazzling lights, multiple units can be connected for simultaneous playback
OnePlus V Fold
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus V Fold
View Offer -
OnePlus V Fold
View Offer
OnePlus V Fold Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | OnePlus |
| Model | OnePlus V Fold |
| Status | Available |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 166.2 x 75.2 x 7.5 mm Folded: 85.5 x 75.2 x 16 mm |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Colors | Black, Gold, Violet |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | Foldable AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1600 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| PPI | 403 ppi density |
| Multi touch | Cover display: AMOLED, Corning Gorilla Glass 5 3.26 inches, 382 x 720 pixels, 250 PPI 800 nits (HBM), 900 nits (peak) |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112?, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Front Dual | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), AF Panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, ColorOS 13 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.20 GHz Cortex-X2 & 3×3.20 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 44W wired Reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, dual gyro, dual proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, tri-band |
| NFC | Yes, eSE, HCE, NFC-SIM |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









