Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Oppo Find N4
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Find N4
View Offer
Oppo Find N4 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Find N4 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, December |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 132.2 x 140.5 x 7.4 mm Folded: 132.2 x 72.6 x 14.6 mm |
| Weight | 233 g or 237 g (8.22 oz) |
| Colors | Black, White, Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus) – folded, plastic front – unfolded, glass back (Gorilla Glass Victus) or eco leather back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Stylus support |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 7.1 inches Cover display:5.54 inches |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 1000 nits (HBM), 1350 nits (peak) |
| Resolutions | 1792 x 1920 pixels Cover Display:1080 x 2120 pixels 5.54 inches, 1080 x 2120 pixels, 18:9 ratio AMOLED, 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus |
| PPI | 390 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Protection |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 64 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 32 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.74″, 0.8µm, 2x optical zoom, PDAF 48 MP, f/2.2, 14mm (ultrawide), 1/2″, 0.8µm, AF |
| Features | Hasselblad Color Calibration, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Front Dual | 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/3.14″ Cover camera: 32 MP, f/2.4, 22mm (wide), 1/3.14″ HDR, panorama 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 2 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 120W wired, 37% in 10 min, 100% in 42 min (advertised) 10W reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (Dolby support) 3.5mm jack |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, dual gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/7, tri-band |
| NFC | Yes, eSE, HCE, NFC-SIM |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









