Trending
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- How to set a dynamic wallpaper on an iPhone?
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
Rogbid S2 Smart Watch
Offers
-
Rogbid S2 Smart Watch
$39.99
View Offer
| Specification | |
| Model | Rogbid S2 |
| Bluetooth Version | BLE 5.0 |
| Compatible OS | Android 5.0 or above; iOS 10.0 or above |
| Operating Mode | Full Touch |
| APP Name | Da Fit |
| System Language | Chinese, English, German, French, Italian, Spain, Japanese, Polish, Russian, Portuguese, Vietnam, Korean, Arabic, Hebrew, Thai, Croatian, Turkish, Czech, Dutch, Malaysian, Finnish, Greek, Romanian |
| APP Language | Chinese, English, German, French, Italian, Spain, Japanese, Polish, Russian, Portuguese, Vietnam, Korean, Arabic, Hebrew, Thai, Croatian, Turkish, Czech, Dutch, Malaysian, Finnish, Greek, Romanian |
| Special Features | |
| Information Reminder | bluetooth Call |
| Call Reminder | |
| Message Reminder | |
| Reject Call | |
| APP Notification | |
| Health | Heart Rate Monitor |
| Blood Pressure Monitor | |
| Blood Oxygen (SpO2) Monitor | |
| Sedentary Reminder | |
| Sleep Monitor | |
| Exercise and Record | Multiple Sports Modes |
| Calorie | |
| Distance | |
| Step Count | |
| Application | Music Control |
| Camera Control | |
| Alarm Clock | |
| Game | |
| Weather | |
| Custom Dial | |
| Dial Market | |
| Find Phone | |
| Technical Parameters | |
| Waterproof | IP68&IP69K |
| Sensor | PPG Sensor, Accelerometer |
| Screen | Size: 1.83 inch |
| Type: IPS | |
| Resolution: 240*284 pixels | |
| Battery | Battery Capacity: 450mAh |
| Standby Time: About 45-60 days Using Time: About 7-10 days |
|
| Charging Time: About 3 hours | |
| Charging Type: Magnetic charging | |
| Appearance & Details | |
| Material | Band Material: TPU |
| Watch Case Material: Zinc Alloy+PC | |
| Size | Dial Size: About 51*40*13mm |
| Packing List | 1* Rogbid S2 Smart Bracelet |
| 1* Magnetic Charging Base | |
| 1* User Manual | |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









