Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Xiaomi MI 13 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi MI 13 Pro
View Offer -
Xiaomi MI 13 Pro
View Offer
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi 13X |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, March |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Alpine White, Solstice Grey |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back, aluminum frame |
| SIMs | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Super AMOLED capacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 386 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32, 38, 40 – Global, 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 34, 38, 39, 40, 41 – China |
| 5G | 1, 3, 7, 28, 77, 78 Sub6 – Globa, 1, 3, 41, 78, 79 SA/NSA – China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 108 MP, (wide) 48 MP, (telephoto) 12 MP, (Ultrawide) 5 MP, (Macro) |
| Features | Triple-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps; gyro-EIS |
| Front | 32 MP, (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast battery charging 55W |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









