Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Realme 14
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme 14
View Offer
Realme 14 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | 14 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, September |
| BODY | |
| Dimensions | 159.8 x 72.9 x 7.9 mm |
| Weight | 172 g (6.42 oz) |
| Colors | Mirror Blue, Mirror Silver |
| Body Material | Black, Orange |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0″, 0.7µm, PDAF 12 MP, f/2.4, (depth) 8 MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, 25mm (wide) Panorama, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8000 |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 65W wired, 50% in 29 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









