Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
OPPO F3 Plus
-
Processor
Snapdragon 653 processor -
RAM
4GB -
Storage
64GB -
Display
6 inch 1080P IPS LCD screen -
Camera
8MP+16MP Dual Front, 13MP Back -
Operating System
ColorOS 3.0 OS based on Android6.0.
Offers
-
OPPO F3 Plus Dual front camera Smartphone
View Offer -
OPPO F3 Plus Dual front camera Smartphone
View Offer -
OPPO F3 Plus Dual front camera Smartphone
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | OPPO F3 Plus |
| Announced March | March 24 |
| Status | In stock |
Hardware
| CPU | Snapdragon 653 processor |
| RAM | 4GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Screen size | 6.0 inches |
| Screen resolution | 1080 x 1920 pixels |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 13MP Back |
| Front camera | 8MP+16MP Dual Front |
Network
| 4G | Yes |
| Dual SIM | Dual SIM Card, Dual standby |
OS
| Operating System | ColorOS 3.0 OS based on Android6.0. |
Other Features
| I/O Interface | 3.5mm jack,microUSB v2.0 |
| Bluetooth Version | v4.1, A2DP, LE |
| Sensor | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Features | Fingerprint scanner,Fast battery charging: (VOOC Flash Charge) |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000 mAh battery |
| Battery Type | Li-Ion |
Dimensions and Weight
| Product size | 163.6 x 80.8 x 7.4 mm (6.44 x 3.18 x 0.29 in) |
| Product weight | 185 g (6.53 oz) |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









