Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Apple iPad Pro 2024
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Apple iPad Pro 2024
View Offer
Apple iPad Pro 2024 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | iPad Pro 2024 |
| Status | Coming soon |
| Released | 2024, March |
| BODY | |
| Dimensions | 281.5 x 215.5 x 5 mm |
| Weight | 458 g |
| Colors | Space Gray, Silver, Rose Gold, Green, Sky Blue |
| Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Nano SIM, eSIM |
| Water/Dust | Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 12.9 inches |
| Type | YOU ARE |
| Resolutions | 1640 x 2360 pixels |
| PPI | 264 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/3″, 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Features | HDR |
| Videos | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps; gyro-EIS |
| Front | 7 MP, f/2.0, 31mm (standard) HDR 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | iPadOS 16 |
| Chipset | Apple A16 Bionic |
| CPU | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7606 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | – |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (top-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (LTE model only) |
| USB | USB Type-C; magnetic connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









