Trending
- ARGUS G3 Mini vs SP2S SEN X: Which Pod Kit Wins in 2026?
- FC 26 Coins: Buy FC26 Coins Cheap & Safely in 2026
- Cloud King CK50000 Disposable Vape Review-Massive Puff Count Meets Modern Technology
- Air Factory 50K Disposable Vape Review-Long‐Lasting Performance with American Made Quality
- Rendering images of Xiaomi 18 Pro smartphone have been Released: A new AI button has been added, which can control cars / smart home devices.
- Does online job allow you to earn money?
- What to Know About Rollers.io and Its Operators?
- How Mobile Phones Have Revolutionized Online Casinos
Apple iPhone 18 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple iPhone 18 Pro
View Offer
Apple iPhone 18 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 18 Pro |
| Status | Coming soon |
| Released | October 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 146.6 x 70.6 x 8.5 mm |
| Weight | 185 g |
| Colors | Black Titanium, White Titanium, Blue Titanium, Natural Titanium |
| Material | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), titanium frame (grade 6) |
| SIMs | Nano-SIM and eSIM – International Dual eSIM with multiple numbers – USA Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) – China |
| Water/Dust | IP69 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.2 inches |
| Type | LTPO4 Super Retina XDR OLED, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 2000 nits (HBM) |
| Resolutions | 3650 x 2860 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 530 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Ceramic Shield glass Always-On display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 – A3102 SA/NSA/Sub6 – A3104 |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 108 MP (wide), 64 MP (ultrawide), 50 MP (telephoto) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Videos | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, Cinematic mode (4K@24/30fps), 3D (spatial) video, stereo sound rec. |
| Front Dual | 32 MP (wide) SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Cinematic mode (4K@24/30fps) 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | iOS 20 |
| Chipset | Apple A19 Pro (3 nm) |
| CPU | Hexa-core (2×3.78 GHz + 4×2.11 GHz) |
| GPU | Apple GPU (7-core graphics) |
| RAM | 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 6580 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | Up to 17 h (multimedia) |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised) 5W reverse wired |
| Wireless Charging | 20W wireless (MagSafe) 20W wireless (Qi2) – requires iOS 17.2 update |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband 2 (UWB) support Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.0, DisplayPort |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








