Trending
- What Amount of e-Liquid is Lethal to a Human?
- VOOPOO’s ARGUS G4 & ARGUS G4 mini: One Cartridge, Triple Vibes
- What to do if the flashlight on my vivo phone doesn’t work? Suggestions for repairing the flash malfunction.
- Rendering images of the Samsung Galaxy S26 FE phone have been Released, and it is expected to be launched in October
- Honor WIN Turbo is equipped with a 10,000mAh super-large battery: it can run games continuously for 14 hours without interruption.
- Huawei Nova 16 series of mobile phones have been showcased on the official website
- The Flagship Tablet Huawei MatePad Pro Max has been Officially Announced
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
Samsung Galaxy XCover 8
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Samsung Galaxy XCover 8
View Offer -
Samsung Galaxy XCover 8
View Offer
Samsung Galaxy XCover 8 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Xcover 8 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, January |
| BODY | |
| Dimensions | 169 x 80.1 x 10.2 mm (6.65 x 3.15 x 0.40 in) |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
| Colors | Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, Dual Standby) |
| Water & Dust | IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 35 mins) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5 m MIL-STD-810H compliant* *does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | TFT LCD |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 400 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Food+ |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF |
| Features | Dual LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 12 MP, f/2.0, (wide) |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 2 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 670 & 4×1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5050 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, charging connector pins |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









