Trending
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
- PMI launches the highest concentration nicotine pouch in Zyn history: 16.5mg version available in the UK market
- VERTU has launched the folding phone ALPHAFOLD: Described as “the executive phone of the AI era”, it is priced at 39,800 yuan and above.
- The Benchmark Scores of Motorola Edge 70 Pro+ Smartphone have been Revealed: MediaTek Dimensity 8500 chip + 12GB RAM
- Huawei Pura series mysterious new model: 6.4-inch wide-screen straight-panel device
- Redmi K100 Specifications Leaked: The most powerful Redmi king has arrived – two swords, large and small, strike simultaneously
- Xiaomi Bluetooth Speaker C is now available: 3D dazzling lights, multiple units can be connected for simultaneous playback
ZTE Nubia Focus 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE Nubia Focus 2
View Offer -
ZTE Nubia Focus 2
View Offer
ZTE Nubia Focus 2 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Focus 2 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, February |
| BODY | |
| Dimensions | 165 x 76.1 x 8.4 mm (6.50 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colors | Black, Gold |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.68 inches |
| Type | IPS LCD, 144Hz |
| Resolutions | 1080 x 2480 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 393 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 108 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF secondary unspecified camera |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Unisoc T810 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.2 GHz Cortex-A76 & 3x Cortex-A76 & 4x Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint; unspecified sensors |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Wi Fi | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









