Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Vivo X Fold 4 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X Fold 4 Pro
View Offer -
Vivo X Fold 4 Pro
View Offer
Vivo X Fold 4 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | X Fold 4 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, May |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 161.3 x 143.4 x 6 mm Folded: 161.3 x 73.4 x 12.9 mm |
| Weight | 279 g (9.84 oz) |
| Colors | Black, Blue, Red |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 8.2 inches |
| Type | Foldable LTPO5 AMOLED, 144Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1800 nits (peak) |
| Resolutions | 1916 x 2160 pixels Cover display: AMOLED, 144Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1600 nits (peak) 6.53 inches, 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| PPI | 360 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.49″, 1.0µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS 50 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.93″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.0, 16mm, 108 (ultrawide), 1/2.93″, 1.22µm, Dual Pixel PDAF |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Dual-LED flash, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.5, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 5×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 780 |
| RAM | 12GB / 16GB / 24GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, 100% in 26 min (advertised) |
| WirelessCharging | 50W wireless, 100% in 40 min (advertised) 10W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Dual screen fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









