Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Apple iPhone 17 Slim
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iPhone 17 Slim
View Offer
Apple iPhone 17 Slim Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 17 Slim |
| Status | Coming soon |
| Release | 2025, September |
| BODY | |
| Dimensions | 160.9 x 77.8 x 7.8 mm (6.33 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Colors | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
| Material | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM and eSIM – International Dual eSIM with multiple numbers – USA Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) – China |
| Water/Dust | IP69 dust/water resistant (up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 1290 x 2796 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 460 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Ceramic Shield glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 – International SA/NSA/Sub6/mmWave – USA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1.0m, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.4, 13mm, 120 (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Videos | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), Cinematic mode (4K@30fps), stereo sound rec. |
| Front Single | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6″, PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Cinematic mode (4K@30fps) 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | iOS 19 |
| Chipset | Apple A18 Pro (3 nm) |
| CPU | Hexa-core (2×3.46 GHz Everest + 4×2.02 GHz Sawtooth) |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 4583 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min (advertised) |
| Wireless Charging | 20W wireless (MagSafe) 20W wireless (Qi2) – requires iOS 17.2 update 5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband 2 (UWB) support Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, DisplayPort |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 dual-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









