Trending
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
Realme Narzo 70 Curve
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme Narzo 70 Curve
View Offer -
Realme Narzo 70 Curve
View Offer
Realme Narzo 70 Curve Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Realme Narzo 70 Curve |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Exp Release December, 2024 |
| BODY | |
| Dimensions | 163 x 75.5 x 8 mm (6.42 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Colors | Olive Green, Sky Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP54, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | Curved AMOLED, 120Hz, 600 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/3.0″, 1.0µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.6 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired, 50% in 27 min (advertised) |
| Wireless Charg | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









