Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Oppo Reno 14 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Reno 14 Pro
View Offer
Oppo Reno 14 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Reno 14 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, April |
| BODY | |
| Dimensions | 162.4 x 74.1 x 7.6 mm or 7.7 mm |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Colors | Space Brown, Sunset Gold, Nebula Silver, Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 394 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Asahi Glass AGC |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95″, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 50 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/480fps, gyro-EIS, HDR |
| Front | 50 MP, f/2.0, (wide), AF Panorama, HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.5 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 5600 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 90W wired, PD |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









