Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
OnePlus Ace 5 Mini
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Ace 5 Mini
View Offer
OnePlus Ace 5 Mini Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | OnePlus |
| Model | Needles 5 Mini |
| Status | Coming soon |
| Release Date | second quarter of 2025 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.4 x 74.3 x 8.7 mm |
| Weight | 200 g (7.20 oz) |
| Colors | Black, Glacier Blue |
| Body Material | Glass front (Asahi Glass), aluminum frame, glass back (Gorilla Glass 5) |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 490 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Asahi Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0m, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 16mm, 120 (ultrawide), 1/4.0″, 1.12m 8 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps,1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1/3.09″, 1.0m HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 16GB / 24GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 150W wired, 1-100% in 25 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes, eSE, HCE |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









