Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
Vivo X200s
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X200s
View Offer
Vivo X200s Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | X200s |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, April |
| BODY | |
| Dimensions | 160.3 x 74.8 x 8 mm (6.31 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 197 g or 202 g (6.95 oz) |
| Colors | Blue, Black, White, Titanium |
| Body Material | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | LTPS OLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 4500 nits (peak) |
| Resolutions | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 460 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95″, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, AF |
| Features | Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.0, 20mm (ultrawide) HDR 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, OriginOS 5 (China) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.63 GHz Cortex-X925 & 3×3.3 GHz Cortex-X4 & 4×2.4 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortal-G925 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 5800mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 90W wired Reverse wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









