Trending
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
Poco C85 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Poco C85 5G
View Offer
Poco C85 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Bit |
| Model | C85 5G |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, November |
| BODY | |
| Dimensions | 171.9 x 77.8 x 8.2 mm (6.77 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 212.4 g (7.51 oz) |
| Colors | Black, Green, Gold |
| Body Material | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | Dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.88 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Resolutions | 720 x 1640 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 260 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | THAT |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.8, PDAF 2 MP, f/2.4, macro |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Single | 16 MP, f/2.0 HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 22.5W wired, PD |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, recording |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









