Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Apple iPad 2025
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple iPad 2025
View Offer
Apple iPad 2025 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | iPad 2025 |
| Status | Coming soon |
| Released | 2025, March |
| BODY | |
| Dimensions | 248.6 x 179.5 x 7 mm |
| Weight | 477 g |
| Colors | Silver, Blue, Pink, Yellow |
| Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | Nano SIM, eSIM |
| Water/Dust | Stylus support (1st gen only) |
| DISPLAY | |
| Size | 11 inches |
| Type | Liquid Retina IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Resolutions | 1640 x 2360 pixels |
| PPI | 296 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – A2757 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 – A2777 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – A2757, A2777 |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 12 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | HDR, panorama |
| Videos | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps |
| Front | 12 MP, f/2.4, 122 (ultrawide) HDR 1080p@25/30/60fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | iPadOS 18.3.1 |
| Chipset | Apple A16 Bionic (4 nm) |
| CPU | Hexa-core (2×3.0 GHz Firestorm + 4×1.8 GHz Icestorm) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-lon |
| Capacity | 29.6 Wh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
| Sensors | Fingerprint (top-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (WiFi + Cellular model only) |
| USB | USB Type-C 3.0, DisplayPort; magnetic connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









