Trending
- Why Is RETEVIS EZTALK Becoming the “Second Pillar” of the RETEVIS Brand?
- SVBONY SVN O1 Tested by YouTuber: Must-Watch for Remote Meetings! The Real Must-Have Essential Gadget
- How to Change Apple ID Region on iPhone: Step-by-Step Guide to Switching App Store Country
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
Redmi 14x
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 14x
View Offer
Redmi 14x Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | 14x |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Expected 2026, March 28 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Blue, Gold, Purple |
| Body Material | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP54 dust protected and water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.82 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 550 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 410 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | THAT |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.5, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 5200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charger | 50W wired |
| Wireless Charg | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Infrared port | Yes |
| FM radio | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









