Trending
- Optimizing the Path from Potential Interest to Confirmed Sale: Strategies for Success
- Enhancing Home Efficiency with Dumbwaiter Lifts
- Which Casino Games You Should Play?
- Bensink Rotary Power Broom: The Ultimate Gas-Powered Cleaning Solution
- How to Keep Your Rummy Skills Sharp
- The Future of MMJ in Oklahoma: What’s Next for the State’s Economy?
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
Xiaomi Mi Watch Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Mi Watch Lite smart watch
View Offer -
Xiaomi Mi Watch Lite smart watch
View Offer -
Xiaomi Mi Watch Lite smart watch
View Offer -
Xiaomi Mi Watch Lite smart watch
View Offer
Launch
| Announced | 2020, December 10 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, December |
Network
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | 41 x 35 x 11.9 mm (1.61 x 1.38 x 0.47 in) |
| Weight | 35 g (1.23 oz) |
| Build | Plastic back, plastic frame |
| SIM | No |
| Others | Waterproof (5ATM) 50m water resistant |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Size | 1.4 inches, 6.3 cm2 (~44.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 320 pixels, 1:1 ratio (~323 ppi density) |
| Multitouch |
Platform
| OS | No |
Memory
| Card slot | No |
Camera
| Primary camera | No |
Sound
| Alert types | No alert |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | No |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Ion |
| Battery capacity | 230 mAh |
More
| Made by | China |
| Color | Black, Blue, Ivory |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









