Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
ZTE Axon 8
-
Processor
Snapdragon 820/821 SoC -
RAM
4GB/6GB -
Storage
64GB/128GB/256GB -
Display
5.5 inch 2K OLED screen -
Camera
20MP+12MP Dual Rear Camera, 8MP front camera -
Operating System
Android7.0
Offers
-
ZTE Axon 8
View Offer -
ZTE Axon 8
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | ZTE Axon 8 |
Hardware
| CPU | Snapdragon 820/821 SoC |
| RAM | 4GB/6GB |
| ROM | 64GB/128GB/256GB |
Display
| Screen type | OLED screen |
| Screen size | 5.5 INCH |
| Screen resolution | 2K Screen |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | 20MP+12MP |
| Front camera | 8MP |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 850/900/1700/1900/2100MHz |
| 4G | FDD-LTE 700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | V4.2 |
| Sensor | Accelerometer,Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,MP3,MP4,Sound Recorder,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3250mAh |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









