Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Shop
- E-cigar NEW
- Nubia Neo 6 GT
Nubia Neo 6 GT
Offers
-
Nubia Neo 6 GT smartphone
View Offer
ZTE Nubia Neo 6 GT Specifications
| Basic Info | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Neo 6 GT |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | March 2026 (Expected) |
| Body | |
| Dimensions | ~164 × 77 × 8 mm (estimated) |
| Weight | ~215 g (estimated) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68 dust & water resistant |
| Extra Features | Pressure-sensitive zones (600Hz touch-sensing), built-in cooling fan, RGB light on back |
| Display | |
| Size | 6.85 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Brightness | Up to 5000 nits peak |
| Resolution | 1240 × 2760 pixels (~445 ppi) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i (expected) |
| Networks | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA / NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Camera | |
| Rear Camera | 64 MP (wide, f/1.8, PDAF, OIS) |
| 50 MP (ultrawide / telephoto, AF) | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/120fps |
| Front Camera | 32 MP (wide, f/2.0, PDAF) |
| Front Video | 1080p@30/60fps |
| Hardware | |
| YOU | Android 16, Nubia UI 6 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7600+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.8 GHz Cortex-A78 + 4×2.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Battery | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6500 mAh |
| Wired Charging | 120W fast wired |
| Reverse Charging | 10W reverse wired |
| Extra | Bypass charging supported |
| Commons | |
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Sensors | Under-display fingerprint, accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/6E, dual-band |
| NFC | Yes (region-dependent) |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Colors | Yellow, Gray, White, Black |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









