Trending
- ANGWATT C1 PRO Electric Scooter Review-Dual‑Motor Power Meets Long‑Range Urban Mobility
- BlitzWolf® BW-BTS8 Lite Bluetooth Earbuds Review: The Ultimate Blend of Innovation and Performance
- DJI LITO 1 15KM FPV RC Drone Review: 4K HDR Video, Omnidirectional Obstacle Sensing, and Long-Range Flight
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- VOOPOO ARGUS G3 Mini vs ARGUS Matrix: Which Pod Vape Is Right for You?
- YLR/C YL87 YL89 RC Drone Review: A High-Flying Stunt Masterpiece
- IPLAY NOVA 45k Disposable Pod Review-Long Lasting Power Meets Premium Performance
- KuKirin G2 Pro Electric Scooter Review— A Balanced Ride with ABE Certification
Vivo iQOO Z11 Turbo
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO Z11 Turbo
View Offer
Vivo iQOO Z11 Turbo Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Z11 Turbo |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2026, March |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Norway Blue, Pacific Night |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP69, dust and water resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED, 144Hz, HDR10+, 1800 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 415 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Schott Xensation glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, (wide), 1/1.97″, 0.7µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 50 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 Pro (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.5 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6300 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 90W wired, 1-50% in 25 min |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









