Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Oneplus Pad 2 Pro
Offers
-
Oneplus Pad 2 Pro
View Offer
Oneplus Pad 2 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Pad2 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, May 13 |
| BODY | |
| Dimensions | 289.6 x 209.7 x 6 mm (11.40 x 8.26 x 0.24 in) |
| Weight | 675 g (1.49 lb) |
| Colors | Blue, Silver |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | No Stylus support |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 13.2 inches |
| Type | IPS LCD, 68B colors, Dolby Vision, 144Hz, 900 nits (HBM) |
| Resolutions | 2400 x 3392 pixels |
| PPI | 315 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP, |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Front Single | 8 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2×4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6×3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 12140 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 67W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









