Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Meizu Note 16
Offers
-
Meizu Note 16
View Offer
Meizu Note 16 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Meizu |
| Model | Note 16 |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, May 13 |
| BODY | |
| Dimensions | 167.6 x 75.8 x 9.2 mm (6.60 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
| Colors | Black, White, Red |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1050 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels |
| PPI | 396 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2MP, f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | Yes |
| Front | 8MP, f/2.0 HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Flyme 2 |
| Chipset | Unisoc T8200 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.3 GHz Cortex-A76 & 6×2.1 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali -G57 MC2 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 40W wired, QC3+ |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 /b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









