Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
Xiaomi Pad 7 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Pad 7 Ultra
View Offer
Xiaomi Pad 7 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad 7 Ultra |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, May 22 |
| BODY | |
| Dimensions | 305.8 x 207.5 x 5.1 mm (12.04 x 8.17 x 0.20 in) |
| Weight | 609 g or 619 g (1.34 lb) |
| Colors | Gray, Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 14.0 inches |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 1600 nits (peak) |
| Resolutions | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio |
| PPI | 275 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Single | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Front | 32 MP, f/2.2, 19mm (ultrawide), 1/3.6″, 0.61µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Xring O1 (3 nm) |
| CPU | 10-core 3.7 GHz |
| GPU | Immortal-G925 MC16 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 12000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, PD3.0 7.5W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (8 speakers) 3.5mm jack No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5 |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen2, OTG, accessory connector pins |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









