Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Oneplus Pad Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oneplus Pad Lite
View Offer
Oneplus Pad Lite Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Pad Lite |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, June |
| BODY | |
| Dimensions | 254.9 x 166.5 x 7.4 mm (10.04 x 6.56 x 0.29 in) |
| Weight | 539 g (1.19 lb) |
| Colors | Aero Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | No Stylus support |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Resolutions | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| PPI | 200 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – cellular model only |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 – cellular model only |
| 4G | LTE – cellular model only |
| 5G | N/A |
| Speed | HSPA, LTE – cellular model only |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Single | 5 MP, |
| Features | – |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Single | 5 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, OxygenOS 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 9340 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









