Trending
- France has officially banned products like ZYN nicotine pouches, and violations can result in a maximum prison sentence of five years.
- The Case for Apple iPhone 18 Pro has been exposed again
- How to Check the Activation Lock Status of iPhone 17?
- Huawei Mate 90 to Debut Kirin 2026 Chip: Performance Far Exceeds Expectations
- Rendering Images of Xiaomi 17T/Pro Phone have been Released Again
- It is reported that Xiaomi will release REDMI Turbo 5/REDMI 17 5G mobile phone in India on June 18th.
- NH66-139 3-In-1 RC Engineering Truck Review–Features, Performance, and Realistic Construction Action
- ASUS Adol J15 OWS Headset Review: Open-Ear Audio for Everyday Freedom
Xiaomi Redmi K Pad
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Watch 3 43mm
View Offer
OnePlus Watch 3 43mm Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | Watch 3 43mm |
| Status | Available |
| Release date | June, 2025 |
| BODY | |
| Dimensions | 43.2 x 43.2 x 11 mm (1.70 x 1.70 x 0.43 in) |
| Weight | – |
| Colors | Black titanium, Silver titanium |
| Body Material | Stainless steel frame, plastic back |
| SIMs | No |
| Water/Dust | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Waterproof (5ATM/50m) |
| DISPLAY | |
| Size | 1.32 inches |
| Type | AMOLED, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 466 x 466 pixels |
| PPI | 439 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | ColorOS Watch 7.0 + Wear OS 5.0 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | No |
| RAM | 2GB |
| Internal | 32GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 345 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Charging | 7.5W wired |
| Wireless Charging | Yes |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









