Trending
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
- 10ml e-liquid + 3 rounds of refilling, GEEKVAPE KLOUD is launched on US online Channels
- Why Should Companies Obtain a Forex License?
OnePlus Nord CE5
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
OnePlus Nord CE5
View Offer
OnePlus Nord CE5 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | North CE5 |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, July 08 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 76 x 8.2 mm (6.44 x 2.99 x 0.32 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Colors | Marble Mist, Black Infinity, Nexus Blue |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.77 inches |
| Type | Fluid AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 1430 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2392 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 387 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Ultra HDR image support |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3.0″, 1.0µm HDR 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, ColorOS 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 Apex (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.35 GHz Cortex-A715 & 3×3.20 GHz Cortex-A715 & 4×2.20 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 5200 mAh (Global) 7100 mAh (India) |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 80W wired Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jack: No Loudspeaker: Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








