Trending
- REDMI K100 specifications leaked: Snapdragon 8E5 + 200 million pixels – the most powerful monster of the K series
- Samsung’s first large-sized foldable phone! Galaxy Z Fold 8 Wide will be Released on July 22nd.
- Honor MagicPad 3 Pro 12.3 has received the UFCS integrated fast charging certification and does not require a specific charger.
- JJRC H145 UFO RC Quadcopter Review: Durable, Fun, and Full of Features
- RF40H 15000+ Games Handheld Console Review: Retro Gaming Power in Your Hands
- Lenovo EH150 ANC Headset Review at $25.99: Immersive Sound with Active Noise Cancellation
- NLTR/C SPACE MINI RC Quadcopter Review: Compact, Smart, and Ready for Flight
- The Most Cost-Effective Choice for 100K Puffs: MASKKING EXTRE 100K
Oppo Reno 15F 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Reno 15F 5G
View Offer
Oppo Reno 15F 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Reno 15F 5G |
| Status | Coming Soon Expected Announce 2026, June 25 |
| Release Date | 2026, July 16 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Glossy Pink, Luminous Green, Opal Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 600 nits (typ), 1400 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 2372 pixels |
| PPI | 397 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | AGC Dragontrail DT-Star D+ |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – version1 HSDPA 850 / 900 / 2100 – version 2 HSDPA 900 / 2100 – version 3 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 – version 1 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 42 – version 2 1, 3, 5, 8, 40 – version 3 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA – version 1
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78 SA/NSA – version 2 1, 3, 5, 8, 40 SA/NSA – version 3 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS
8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Front | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm, AF Panorama 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 725 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 65W wired, PD2, QC2.0, 44W PPS Reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









