- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
- Haylou S6 Smart Watch Review: Affordable Smart Features in a Stylish Everyday Wearable
- JKHL 1901-410D RTR Review: A Compact Nissan R34-Inspired Drift Machine for RC Enthusiasts
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- SriHome SH070 IP Camera Review: A Comprehensive Look at Performance and Features
- List The Best Employee Monitoring Software of 2025
Smartisan Nut Pro
-
Processor
Qualcomm 625/626 Octa Core 2.0GHz -
RAM
4GB -
Storage
32GB/64GB/128GB -
Display
5.5 inch, 1920 x 1080 pixels FHD screen -
Camera
13.0MP + 13.0MP rear camera + 8.0MP/16MP front camera -
Operating System
Smartisan OS 3.5 Based on Android M
Offers
-
Smartisan Jianguo Pro
View Offer
Smartisan Pro 4G Phablet 5.5 inch Smartisan OS Qualcomm 625 Octa Core 2.0GHz 4GB RAM 32GB ROM 8.0MP Front Camera Quick Charge Touch Sensor
Main Features:
Display: 5.5 inch, 1920 x 1080 pixels FHD screen
CPU: Qualcomm 625 Octa Core 2.0GHz
System: Smartisan OS based on Android OS
Camera: 13.0MP + 13.0MP rear camera + 8.0MP front camera
Sensor: Ambient Light Sensor, Geomagnetic Sensor, Gravity Sensor, Gyroscope, Proximity Sensor, Touch Sensor
SIM Card: dual SIM dual standby, Nano SIM / Nano SIM
Feature: GPS, Beidou, GLONASS
Bluetooth: 4.2
Network:
GSM B2/B3/B5/B8 EVDO BC0 / BC1 CDMA 1X BC0 / BC1
WCDMA B1/B2/B5/B8 TD-SCDMA B34/B39
FDD-LTE B1/B2/B3/B5/B8
TD-LTE B38/B39/B40/B41
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Smartisan NUT Pro |
Hardware
| CPU | Qualcomm 625/626 Octa Core 2.0GHz |
| RAM | 4GB |
| ROM | 32GB/64GB/128GB |
| External Memory | TF card up to 128GB (not included) |
Display
| Screen type | Capacitive |
| Screen size | 5.5 inch, |
| Screen resolution | 1920 x 1080 pixels |
Camera
| Camera type | Triple cameras |
| Back camera | 13.0MP + 13.0MP |
| Front camera | 8.0MP+16MP |
Network
| 2G | GSM B2/B3/B5/B8 CDMA: EVDO BC0 / BC1 CDMA 1X BC0 / BC1 |
| 3G | WCDMA B1/B2/B5/B8 TD-SCDMA: TD-SCDMA B34/B39 |
| 4G | FDD-LTE B1/B2/B3/B5/B8 TDD/TD-LTE: TD-LTE B38/B39/B40/41 |
| SIM | Nano SIM Card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, Dual standby |
OS
| Operating System | Smartisan OS 3.5 Based on Android M |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | Bluetooth V4.2 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Geomagnetic Sensor,Gravity Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor |
| Features | Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3500mAh |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
| Product size | 155x73.4x6.98mm(158g) |
| Product weight | 0.1580 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









