Trending
- What Amount of e-Liquid is Lethal to a Human?
- VOOPOO’s ARGUS G4 & ARGUS G4 mini: One Cartridge, Triple Vibes
- What to do if the flashlight on my vivo phone doesn’t work? Suggestions for repairing the flash malfunction.
- Rendering images of the Samsung Galaxy S26 FE phone have been Released, and it is expected to be launched in October
- Honor WIN Turbo is equipped with a 10,000mAh super-large battery: it can run games continuously for 14 hours without interruption.
- Huawei Nova 16 series of mobile phones have been showcased on the official website
- The Flagship Tablet Huawei MatePad Pro Max has been Officially Announced
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
Redmi 15 4G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 15 4G
View Offer
Redmi 15 4G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | 15 4G |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, August 01 |
| BODY | |
| Dimensions | 171.1 x 82.1 x 8.6 mm (6.74 x 3.23 x 0.34 in) |
| Weight | 224 g (7.90 oz) |
| Colors | Midnight Black, Titan Gray, Sandy Purple |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | IPS LCD, 144Hz |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels |
| PPI | 374 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | THAT |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF other unspecified cameras |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.8 GHz Cortex-A73 & 4×1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired |
| wireless charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loud Speakers Yes 3.5mm Jeck Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Infrared Port | Yes |
| FM Radio | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









