Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Ulefone Armor 29 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Armor 29 Ultra
View Offer
Ulefone Armor 29 Ultra Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | Ulefone |
| Model | Armor 29 Ultra |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, August 18 |
| BODY | |
| Dimensions | 177.3 x 85.6 x 33.8 mm (6.98 x 3.37 x 1.33 in) |
| Weight | 688 g (1.52 lb) |
| Colors | Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 2m MIL-STD-810H compliant Accessory connector (ulefone endoscope, microscope) 1000 lumens dedicated flood flashlight Warning light |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 900 nits (HBM), 2200 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 4 |
| Secondary display on the back | AMOLED, 1.04 inches, 340 x 340 pixels, 600 nits (HBM), Corning Gorilla Glass 3 |
| NETWORKS | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA 800 / 1900 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 71 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1.0″-type, 1.6µm, dual pixel PDAF 64 MP, f/1.8, 26mm (night vision), 1/2.0″, 0.7µm, 4 infrared lights 50 MP, f/2.2, 16mm, 117˚ (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, f/2.5, 25mm (wide), 1/2.76″, 0.64µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.4 GHz Cortex-X4 & 3×2.85 GHz Cortex-X4 & 4×2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Immortal-G720 MC12 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









