Trending
- FMS FCX18S RC Truck Review: Power, Precision, and Off-Road Adventure in One
- BlitzHome® CM7080 Espresso Coffee Machine Review: Your Gateway to Barista-Style Coffee at Home
- The 2026 World Cup Will Be the Biggest Test Yet for Official Betting Data
- The world’s first robot phone, Robot Phone, launched in the third quarter
- Xiaomi 17 Max smartphone is the first to feature a 8000mAh Jinshajiang battery. The official long video endurance test shows that it can last for over 33 hours.
- An Informational Overview of Sub‑Ohm Vape Tanks (Including Devices Like the Z MAX) at £19.99
- Hayati Pro Ultra Plus Shisha 30K Review at £9.99: A New Era for Shisha-Style Vaping
- Maskking CAMO: How Modular Magnetic Design Redefines Everyday Vape Convenience
Samsung Galaxy S26 FE
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy S26 FE
View Offer
Samsung Galaxy S26 FE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S26 FE |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | Expected 2026, January |
| BODY | |
| Dimensions | 161.3 x 76.6 x 7.4 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Titanium Icyblue, Titanium Silver, Titanium Jetblack |
| Material | Glass front and back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Water/Dust | IP69 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz refresh rate, HDR10+, 1900 nits peak brightness |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 385 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50MP main sensor 8MP telephoto lens with 3x optical zoom 12MP ultrawide lens |
| Features | Best Face, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 1080p@960fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Front Dual | 10 MP, f/2.4, (wide) |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, One UI 8 |
| Chipset | Exynos 2800 (4 nm) |
| CPU | 10-core (1×3.2GHz Cortex-X4 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 3×2.6GHz Cortex-A720 & 4×1.95GHz Cortex-A520) |
| GPU | Xclipse 980 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speaker 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer Samsung DeX Ultra Wideband (UWB) support |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









