Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
ZTE nubia Air 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE nubia Air 2
View Offer
ZTE nubia Air 2 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Air 2 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2026, September 05 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Titanium Black, Titanium Desert |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz, 5000 nits (peak) |
| Resolutions | 1224 x 2720 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 440 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.6, (wide), PDAF 8 MP, f/1.8, (ultrawide) 2 MP, (depth) Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32 MP HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T9100 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker: Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck: No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS |
| USB | USB Type-C 2.0. OTG |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









