Trending
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
- Haylou S6 Smart Watch Review: Affordable Smart Features in a Stylish Everyday Wearable
- JKHL 1901-410D RTR Review: A Compact Nissan R34-Inspired Drift Machine for RC Enthusiasts
- SVBONY TransAir4 Flash Sale Drops to Just $109.99
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- SriHome SH070 IP Camera Review: A Comprehensive Look at Performance and Features
- List The Best Employee Monitoring Software of 2025
Apple iPhone 17
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Apple iPhone 17
View Offer
Apple iPhone 17 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Apple |
| Model | iPhone 17 |
| Status | Available |
| Release | 2025, September 09 |
| BODY | |
| Dimensions | 149.6 x 71.5 x 8 mm (5.89 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Colors | Black, White, Mist Blue, Sage, Lavender |
| Material | Glass front (Ceramic Shield 2), aluminum frame, glass back |
| SIMs | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International) eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
| Water/Dust | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, 1000 nits (typ), 1600 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 1206 x 2622 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 460 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Ceramic Shield glass 2 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 – International SA/NSA/Sub6/mmWave – USA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 48 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55″, 0.7µm, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Videos | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), Cinematic mode (4K@30fps), stereo sound rec. |
| Front Single | 18 MP multi-aspect, f/1.9, (wide), PDAF, OIS SL 3D, (depth/biometrics sensor) HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. |
| HARDWARE | |
| YOU | iOS 26 |
| Chipset | Apple A19 Pro (3 nm) |
| CPU | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 3692 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 20 min
4.5W reverse wired |
| Wireless Charging | 25W wireless (MagSafe), 50% in 30 min
15W wireless (MagSafe) – China only 25W wireless (Qi2) |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 tri-band, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









