Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Nothing Phone 3a Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Nothing Phone 3a Lite
View Offer
Nothing Phone 3a Lite Specifications
| INFO | |
| Brand | Nothing |
| Model | Phone 3a Lite |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, October,29 |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 78 x 8.3 mm (6.46 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colors | Black, White |
| Body Material | Glass front (Panda Glass), plastic frame, glass back (Panda Glass) |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR, 800 nits (typ), 1300 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2392 pixels |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Panda Glass, Mohs level 5 Ultra HDR image support |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66, 71 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.57″, 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, up to 3 major Android upgrades, Nothing OS 3.5 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 Pro (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.5 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256 GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired, 50% in 20 min 5W reverse wired |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








