Trending
- What Amount of e-Liquid is Lethal to a Human?
- VOOPOO’s ARGUS G4 & ARGUS G4 mini: One Cartridge, Triple Vibes
- What to do if the flashlight on my vivo phone doesn’t work? Suggestions for repairing the flash malfunction.
- Rendering images of the Samsung Galaxy S26 FE phone have been Released, and it is expected to be launched in October
- Honor WIN Turbo is equipped with a 10,000mAh super-large battery: it can run games continuously for 14 hours without interruption.
- Huawei Nova 16 series of mobile phones have been showcased on the official website
- The Flagship Tablet Huawei MatePad Pro Max has been Officially Announced
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
Vivo S50 smartphone
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo S50 smartphone
View Offer
Vivo S50 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | S50 |
| Status | Upcoming |
| Release Date | 2026, May 29 |
| BODY | |
| Dimensions | 157.5 x 74.3 x 7.6 mm (6.20 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 197 g |
| Colors | Black, Blue, White, Purple |
| Body Material | Glass front (Diamond Shield Glass), plastic frame, glass back |
| SIMs | Dual Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR |
| Resolutions | 1260 x 2750 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 459 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95″, PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 106˚ (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF 4K, 1080p, HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X4 & 4×2.8 GHz Cortex-A720 & 3×2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 6500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 90W wired, PD Reverse wired Bypass charging |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









