Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Xiaomi Poco M8
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Poco M8
View Offer
Xiaomi Poco M8 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Poco M8 |
| Status | Avaiable |
| Release Date | 2026, January 08 |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.4 mm (6.50 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 178 g |
| Build | – |
| Colors | Black, Green, Silver |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP66 dust tight and water resistant (high-pressure water jets), IP65 dust tight and water resistant (low-pressure water jets) – Europe only Drop resistant up to 1.7m |
| DISPLAY | |
| Type | AMOLED, 120Hz |
| Size | 6.77 inches |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Bands | SA/NSA 1, 3, 28, 41, 78 |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| PLATFORM | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| MEMORY | |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC |
| CAMERA – REAR | |
| Dual Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88″, 0.61µm, PDAF Auxiliary lens |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| CAMERA – FRONT | |
| Front Camera | 20 MP (wide) |
| Video | 1080p@30/60fps |
| AUDIO | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| Other Features | Active noise cancellation with a dedicated mic |
| CONNECTIVITY | |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| SENSORS | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po, non-removable |
| Capacity | 5520mAh |
| Charging | 45W wired fast charging |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









