Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Asus ROG Phone 6D
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Asus ROG Phone 6D
View Offer -
Asus ROG Phone 6D
View Offer
Asus ROG Phone 6D Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Asus |
| Model | ROG Phone 6D |
| Status | Comming Soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 173 x 77 x 10.3 mm (6.81 x 3.03 x 0.41 in) |
| Weight | 239 g (8.43 oz) |
| Colors | Phantom Black, Storm White |
| Body Material | Front glass (Gorilla Glass), back glass (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IPX4 water resistant Illuminated RGB logo (on the back) Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2448 pixels |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 – Version A |
| 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – Version A |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2024/210 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF 13 MP, f/2.2, (ultrawide) 5 MP, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
| Front | 12 MP, 28mm (wide) Panorama, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 1300 Plus with manufacturing precision (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 18GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 65W, 100% in 42 min (advertised) |
| WirelessCharging | Reverse charging 10W Power Delivery 3.0 Quick Charge 5 |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jack Loudspeaker Yes, with stereo speakers (2 amplifiers) 32-bit/384kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, APTX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to dual-band: GLONASS (1), BDS (2), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| USB | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), accessory connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









