Trending
- Vaporock X1 Pod System Kit by SMOK Review-A Stylish and Powerful Vape Pod Kit
- WASPE 4‑in‑1 100K Disposable Vape Review-Long‑lasting Flavor & Variety in One Vape
- SMOK Alpha Mix Pod System Kit Review: Versatile, Dual-Pod Vaping with Adjustable Power
- VOOPOO Argus G4 Mini Pod System Kit Review-What You Need to Know
- The “Indestructible Match” on TikTok Is the Latest Viral Trend
- As cheap as low-cost flights: this start-up wants to change the night train market
- Quantum Cryptography: Securing Data in the Age of Quantum Computing
- 5 Best Apps for Sports betting Fans to have a try
Asus ROG Phone 8 Ultimate
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Asus ROG Phone 8 Ultimate
View Offer
Asus ROG Phone 8 Ultimate Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Asus |
| Model | ROG Phone 8 Ultimate |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, August |
| BODY | |
| Dimensions | 172.8 x 77.3 x 10.3 mm (6.80 x 3.04 x 0.41 in) |
| Weight | – |
| Colors | Black |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | RGB light panel (on the back) Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1280 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 391 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 – A version HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – B version |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 125?, 11mm (ultrawide) 5 MP, f/2.0, (macro) 2 MP, f/2.0, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
| Front | 24 MP, f/2.0, 27mm (wide), 0.9µm Panorama, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8+ Gen 2 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 65W Power Delivery 3.0 Quick Charge 4.0+ |
| WirelessCharging | Reverse charging 10W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| USB | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









