Trending
- Xiaomi 18 launched! Hyper OS 4 embraces liquid glass: The UI interface undergoes an epic upgrade
- CEO Li Jian of Honor announced: “Robot Phone will be released in the third quarter of this year!” The first robot phone.
- Introducing the Xiaomi Band 10 Pro: A slightly curved full-screen display combined with a soft-touch Band
- ZF500 GPS Wireless Dog Fence Collar Review: A Smarter Way to Protect Your Dog
- DROB D9 Smart AI Mouse Review at $25.99: A Next-Generation Productivity Mouse With Built-In AI Features
- QCY R50 TWS AI Earphones Review: Smart Open-Ear Audio for Everyday Life
- JJRC Q235 & Q236 Review: Tiny 6-Wheel RC Trucks With Big Personality
- The Rise of Modular Vape: Why Maskking Camo is Changing the Game
Doogee S42 Pro
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Doogee S42 Pro
View Offer
Doogee S42 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Doogee |
| Model | S42 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, September |
| BODY | |
| Dimensions | 162.5 x 77.8 x 16.2 mm |
| Weight | 262 g (9.24 oz) |
| Colors | Black, Orange, Green |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Drop-to-concrete resistance from up to 1.8m MIL-STD-810H compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.2 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| PPI | 293 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | N/A |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 18 MP, f/2.0, (wide), PDAF 2MP<br>2MP |
| Features | Quad-LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 12 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio A25 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6300 m Ah |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | – |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









