Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Elephone P25
-
Processor
Helio P25 Octa Core Processor -
RAM
6GB -
Storage
64GB -
Display
5.5 Inch FHD JDI Incell Screen -
Camera
21MP SonyIMX230 Camera -
Operating System
Android 7.0
Offers
-
Elephone P25 RAM 6GB ROM 64GB Smartphone
View Offer -
Elephone P25 RAM 6GB ROM 64GB Smartphone
View Offer -
Elephone P25 RAM 6GB ROM 64GB Smartphone
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Elephone P25 |
| Status | Coming Soon |
Hardware
| CPU | Helio P25 Octa Core Processor |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | JDI Incell Screen |
| Screen size | 5.5 Inch |
| Screen resolution | 1920*1080 Pixels |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 21MP SonyIMX230 Camera |
| Front camera | 8MP |
Network
| 2G | Band 2/3/5/8 (850/900/1800/1900MHz) |
| 3G | Band 1/8 (850/2100MHz) |
| 4G | Band 1/3/7/8/20 (800/1800/2100/2600MHz) |
| SIM | Nano SIM + Micro SIM + TF |
| Dual SIM | Dual SIM Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 7.0 |
Other Features
| I/O Interface | 3.5mm earphone jack, |
| Bluetooth Version | V4.0 |
| Sensor | Gravity sensor / Proximity sensor / Light sensor |
| Features | Fingerprint scanner, gps |
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









